چه سنی برای جراحی دندان عقل مناسب است؟

بنر مربوط به چه سنی برای جراحی دندان عقل مناسب است؟
دسته: ویدئوها نظرات: 0 0 تاریخ انتشار: دی ۱۸, ۱۳۹۷

چه سنی برای جراحی دندان عقل مناسب است؟

اگر دندان‌های عقل درست و به‌طور کامل در بیایند و رشد کنند مشکلی نیست و می‌توان از آن مثل بقیه‌ی دندان‌ها استفاده کرد. ولی اغلب اوقات دندان‌های عقل به خاطر این‌که جای کافی برای رشد و رویش ندارند به صورت‌ نهفته، نیمه‌نهفته و یا زاویه‌دار در دهان در می‌آیند و همچنین اکثر آن‌ها کامل در نمی‌آیند. یعنی تا نصفه در می‌آیند یا فقط سرشان پیداست. این مشکل در دندان‌های عقل موجب به‌هم ریختگی دندان‌های فکین، پوسیدگی دندان‌های مجاور، ایجاد مشکلات جدی لثه و… خواهد شد. همچنین گاهی اوقات این دندان‌ها درد هم دارند. بنابراین، در اکثر این موارد باید دندان عقل چه بدون جراحی و چه با جراحی کشیده شود.
دندان عقل معمولاً بعد از سن ۱۸ سالگی رشد می‌کند اما در برخی موارد نیز در فک شما وجود دارد ولی خود را نشان نمی‌دهد. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا باید آن را بکشیم؟
اگر دندان عقل در جای درست خود قرار گرفته است و دسترسی شما برای تمیز کردن آن مشکلی ندارد، پس دلیلی برای کشیدن آن وجود ندارد. در صورتی‌که شما هنگام مسواک زدن احساس می‌کنید که ناحیه‌‌ای که دندان عقل قرار گرفته به‌خوبی تمیز نمی‌شود و این مورد باعث به وجود آمدن میکروب‌هایی می‌شود محیط دندان را می‌توانند آلوده کنند و می‌توانند به بقیه‌ی دندان‌ها و لثه‌ی شما آسیب وارد کنند. در صورتی‌که این دندان نصفه درآمده باشد یا درد دارد در این موارد مجبور هستید که دندان را خارج کنید.
اگر دلایل ارتودنسی وجود ندارد ترجیح بر این است که اجازه دهیم دندان عقل خارج شود و از زیر لثه دربیاید به این دلیل که کشیدن آن راحت است و نیازی به جراحی‌های گسترده نیست. بنابراین بهتر است دندان عقل را خارج کنید مگر این‌که متخصص ارتودنسی شما بگوید نه و لازم است دندان خارج شود تا ردیف دندان‌های شما بهتر شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =