۵ دلیل قانع‌کننده برای نخ دندان کشیدن

5 دلیل قانع‌کننده برای نخ دندان کشیدن
دسته: مجله دندانپزشکی نظرات: 0 0 تاریخ انتشار: آبان ۲۲, ۱۳۹۸

۵ دلیل قانع‌کننده برای نخ دندان کشیدن

یکی از رایج‌ترین سؤالاتی که دندان‌پزشکان هنگام چکاپ از شما می‌پرسند این است که چند وقت یک‌بار نخ دندان می‌کشید. در اکثر موارد به چشمان دندان‌پزشک زل می‌زنید و به‌دروغ می‌گویید: همیشه! دندان‌پزشک به حدی تخصص دارد که متوجه شود شما نخ دندان نمی‌کشید پس او را فریب ندهید! انجمن دندان‌پزشکان آمریکا توصیه می‌کند که روزی دو بار نخ دندان بکشید اما اکثر مردم حتی یک‌بار در روز هم از نخ دندان استفاده نمی‌کنند.
اگر به‌طور منظم نخ دندان نکشید بدون اینکه حتی خودتان بدانید به دندان‌ها و لثه‌هایتان آسیب جدی می‌زنید. با نخ دندان کشیدن برخلاف مسواک زدن، قسمت خارجی دندان‌ها تمیز نمی‌شود بلکه فواصل تنگ و غیرقابل‌دسترس بین دندان‌ها تمیز می‌شود. اگر این نواحی مهم را فراموش کنید، بیشتر به بدنتان آسیب می‌زنید.
با وجود این‌که شواهد بر اهمیت این کار صحه می‌گذارند اما اکثر افراد چنین حسی ندارند. فارغ از اینکه برای مراقبت از سلامت و بدنتان چه حسی دارید، در واقع وظیفه اصلی‌تان همین است. در ادامه به دلایل قانع‌کننده‌ای اشاره خواهیم کرد که ضرورت نخ دندان کشیدن را بر شما آشکار می‌کنند.

۱. نخ دندان کشیدن و مسواک زدن بهتر از فقط مسواک زدن است

اگر فکر می‌کنید که دندان‌هایتان فقط با مسواک زدن تمیز می‌شوند، سخت در اشتباهید. دو بار در روز مسواک زدن روش خیلی خوبی برای حفظ سلامت دهان و دندان است اما کافی نیست. وقتی مسواک می‌زنید، فقط سطح دندان‌هایتان تمیز می‌شود اما مقدار زیادی پلاک دندان، مواد غذایی و باکتری در نقاطی که شما به آن دسترسی ندارید، باقی می‌ماند. مسواک زدن برای از بین بردن پلاک‌ها خیلی خوب است اما فقط نخ دندان به فضای بین دندان‌ها دسترسی دارد. اگر می‌خواهید دندان‌هایتان کاملاً تمیز شوند باید از هر دو استفاده کنید.

۲. محافظت از لثه‌ها

اگر بدانید که دندان‌ها چگونه درون لثه‌ها قرار گرفته‌اند به اهمیت نخ دندان کشیدن پی می‌برید. دندان‌ها و لثه‌ها در نقاطی به هم متصل شده‌اند. ذرات بسیار ریز مواد غذایی وارد این نقاط می‌شود و به‌مرور زمان تارتار شکل می‌گیرد و درنهایت منجر به التهاب لثه می‌شود.

۳. صرفه‌جویی در هزینه‌ها

بله، نخ دندان کشیدن پتانسیل صرفه‌جویی در هزینه‌ها را دارد. بسیاری از مردم به این مسئله توجه نمی‌کنند اما با مراقبت از دندان‌ها و لثه‌هایتان، هزینه‌های پزشکی را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهید. هرچه کمتر مجبور به مراجعه به پزشک شوید در بلندمدت پول بیشتری صرفه‌جویی می‌کنید. اگر درباره بهداشت دهان و دندان به کودکانتان هم آموزش مناسب دهید در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌کنید چون دیگر لازم نیست آن‌ها را برای درمان‌های گران‌قیمت به دندان‌پزشک ببرید.

۴. پیشگیری از بیماری

شاید دندان‌هایتان زرد باشد ولی این کمترین مشکلی است که دارید. مشکلات ناشی از عدم مراقبت مناسب از دندان‌ها از آنچه فکر می‌کنید برای سلامتتان خطرناک‌تر هستند. شما خود را در خطر ابتلا به بیماری‌های جدی‌تری مثل دیابت و بیماری‌های وخیم تنفسی قرار می‌دهید.

۵. پیشگیری از ایجاد تارتار

شاید بدیهی به نظر برسد ولی بسیاری از مردم به تأثیر نخ دندان کشیدن بر عدم ایجاد تارتار روی دندان‌ها و اطراف لثه‌ها واقف نیستند. وقتی پلاک روی لثه‌ها شکل بگیرد، دندان‌پزشک نمی‌تواند آن را از بین ببرد پس دچار مشکل بزرگی می‌شوید.
اگر نخ دندان بکشید می‌توانید این پلاک را قبل از اینکه سفت شود و به تارتار تبدیل شود از بین ببرید. استفاده روزانه از دهان‌شویه حاوی فلوراید به پیشگیری از ایجاد پلاک و تارتار کمک می‌کند.

کلام آخر

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تغییر بزرگی در زندگی‌تان ایجاد می‌کند و دیگر لازم نیست ساعات طولانی در مطب دندان‌پزشک تحت درمان‌های سخت قرار بگیرید. با نخ دندان کشیدن و مسواک زدن نه‌تنها لبخندی درخشان و دندان‌هایی سالم خواهید داشت بلکه بدنتان هم سالم می‌ماند. یاد گرفتن روش صحیح نخ دندان کشیدن و انواع مناسب نخ دندان شما را در برابر بروز مشکلات آینده ایمن می‌کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − دو =