HPV و سلامت دندان‌های شما

HPV و سلامت دندان‌های شما
دسته: مجله دندانپزشکی نظرات: 0 0 تاریخ انتشار: آبان ۷, ۱۳۹۹

HPV و سلامت دندان‌های شما

هنگامی که شما به بیماری‌های مقاربتی (بیماری‌هایی که از طریق رابطه جنسی انتقال می‌یابد) فکر می‌کنید، احتمالاً روی این‌که چگونه این بیماری‌ها بر سلامت دندان‌های شما تأثیر می‌گذارند، توقف نخواهید کرد. در حالی‌که دندان‌پزشکان می‌گویند شما باید حتماً به این مسئله فکر کنید.
پزشکان می‌گویند: “تعداد موارد سرطان دهان که به ویروس پاپیلوما انسانی (HPV) مربوط می‌شود، به‌شدت در حال افزایش است. HPV می‌تواند در اثر رابطه جنسی دهانی در فرد به وجود بیاید که این امر باعث افزایش نرخ سرطان دهان می‌شود”.
هنگامی‌که سرطان تشخیص داده نشود، می‌توان نواحی دهان را که مشکوک به بیماری و نیازمند ارزیابی بیشتر هستند شناسایی کرد و به بیماران در مورد عادت‌هایی که می‌توانند خطرناک باشند، مشاوره داد.
مطالعات تخمین می‌زنند که نزدیک به ۷ درصد از مردم ممکن است مبتلا به ویروس دهانی HPV باشند و یک درصد از آن‌ها ممکن است مبتلا به نوعی از بیماری باشند که منجر به سرطان دهان شود. همچنین لازم به ذکر است که HPV در مردان ۳ برابر بیشتر از زنان است.
دندان‌پزشک شما می‌تواند اولین خط دفاع در برابر HPV و سرطان دهان باشد. از آنجایی‌که دو بار در سال به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنید، او ممکن است قبل از این‌که به اندازه کافی دلایلی برای مراجعه به پزشک داشته باشید، شما را از علائم بیماری آگاه کند.
پزشکان معاینه‌ی بصری و لمسی را انجام می‌دهند و همچنین یک تاریخچه از سوابق بیماری‌های دهانی از شما می‌گیرند تا از هر گونه نشانه و علائم بیماری‌های دهان در شما آگاه شود. پس از آن، می‌توانند تشخیص دهند که آیا به غربالگری و آزمایش‌های بیشتر نیاز دارید یا خیر.
نتایج یک پژوهش علمی حاکی از آن است که میزان آلودگی به HPV در افرادی که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند، بیشتر است. همچنین، برای افرادی که به میزان ضعیف تا متوسط بهداشت دهان را رعایت می‌کنند هم خطر ابتلای بالایی وجود دارد. بیماران با سلامت دهان و دندان ضعیف می‌توانند دچار زخم و التهاب دهان شوند که خود خطر ابتلا به HPV را افزایش می‌دهد. HPV می‌تواند در میان این زخم‌ها حفره‌های دهان را ایجاد کند، بنابراین توجه ویژه به بهداشت دهان و مراجعه منظم به دندان‌پزشک امری مهم و ضروری است.
طی ۲۵ سال گذشته، محققان و پزشکان اثبات کرده‌اند که HPV یک عامل خطرناک برای سرطان‌های دندان محسوب می‌شود. در آمریکا تخمین زده شده است که ۶۳ در صد از سرطان‌های دهانی که هرساله تشخیص داده می‌شود، با عفونت HPV مرتبط هستند.
محققان بیش از ۱۰۰ نوع HPV را شناسایی کرده‌اند و در میان آن‌ها حتی مواردی وجود دارد که می‌توانند سطوح مخاطی را آلوده کنند. علاوه بر آن‌که خطر ابتلا به HPV در مردان بیشتر است، این خطر در میان جوانان بزرگ‌سال و در بین افرادی که مدت زیادی شریک جنسی داشته‌اند و دارای رابطه جنسی دهانی بوده‌اند هم بیشتر است.
اکثر افرادی که آزمایش سرطان دهان HPV در آن‌ها مثبت بوده است، با HPV-16 و HPV-18 مرتبط هستند. به‌گفته‌ی پزشکان: “یکی از عواملی که باعث می‌شود سرطان دهان مرتبط با HPV، مشکلی به این بزرگی باشد این است که مردم معمولاً سرطان دهان را با عوامل خطرزا مانند مصرف دخانیات و مصرف مشروبات الکل مرتبط می‌دانند”.
اما پزشکان بر اهمیت انجام معاینات پزشکی منظم تأکید دارند. برای یک بیمار عادی، تشخیص تفاوت یک زخم کوچک با یک لکه‌ی سرطانی، دشوار است. اگر شما به‌طور منظم به دندان‌پزشک مراجعه کنید، وی می‌تواند ناهنجاری‌های خطرناک را تشخیص دهد.
پزشکان به همه‌ی بیماران توصیه می‌کنند که از نزدیک مراقب هر آن چه که در دهانشان می‌گذرد باشند تا بتوانند در مورد هر منطقه‌ای که نگرانی وجود دارد، صحبت کنند. اگر هر کدام از موارد زیر را دارید، لازم است سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

  • گلودردی که بیش از دو هفته طول کشیده
  • تورم، رشد یا برآمدگی در دهان یا نزدیک دهان
  • لکه‌های سفید یا قرمز در دهان
  • خونریزی دهان یا گلو
  • مشکل در بلعیدن
  • گرفتگی مداوم صدا

اگر شما هم دارای موارد فوق هستید، لازم است که مراجعات منظم به دندان‌پزشک داشته باشید تا وی بتواند شرایط دهان شما را کنترل کند. تشخیص به‌موقع، احتمال درمان بیماری را افزایش می‌دهد.
شیوع سرطان‌های دهانی مرتبط با HPV همچنان در حال افزایش است و مهم‌تر از هر چیزی مراجعه به دندان‌پزشک است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 20 =