۵ نشانه آپنه یا وقفه تنفسی در خواب

5 نشانه آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب)
دسته: مجله دندانپزشکی نظرات: 0 0 تاریخ انتشار: مرداد ۵, ۱۳۹۸

۵ نشانه آپنه یا وقفه تنفسی در خواب

فکر می‌کنید دچار آپنه یا وقفه تنفسی در خواب هستید؟ آپنه خواب، نوعی اختلال خواب است که در آن مکرراً هنگام خواب تنفستان قطع می‌شود و دوباره شروع می‌شود. در این مشکل انسدادی، قطع تنفس به دلیل افتادگی عضلات گلو و درنتیجه مسدود شدن جریان طبیعی تنفس اتفاق می‌افتد. آپنه خواب انسدادی، اختلالی جدی است که تأثیرات منفی زیادی بر سلامت دارد پس تشخیص زودهنگام آن موجب می‌شود که درمان مناسب را دریافت کنید. در ادامه به ۵ نشانه وقفه تنفسی اشاره خواهیم کرد:

نشانه‌های آپنه یا وقفه تنفسی در خواب چیست؟

خروپف در اثر آپنه خواب

باوجوداینکه نمی‌توان گفت اگر کسی خروپف می‌کند دچار آپنه خواست اما خروپف با این اختلال پیوند زیادی دارد مخصوصاً وقتی بلند باشد و مکرر اتفاق بیفتد. علت آن این است که خروپف وقتی اتفاق می‌افتد که مجاری تنفسی مسدود شوند که این مورد از ویژگی‌های وقفه تنفسی در خواب انسدادی است. ما هنگام خواب هشیار نیستیم پس تشخیص اینکه خروپف می‌کنیم یا نه برای خودمان سخت است اما می‌توانیم از یکی از دوستان یا اعضای خانواده بپرسیم که آیا مدام خروپف می‌کنیم یا نه. خجالت نکشید! بهتر است بدانید.

قطع مداوم تنفس

تشخیص قطع مداوم تنفس هنگام خواب مانند خروپف کمی سخت است. یکی از روش‌های تشخیص آن، این است که با حالت تنگی نفس از خواب بیدار شوید که معمولاً پس از قطع تنفس اتفاق می‌افتد. می‌توانید از یکی از دوستان یا اعضای خانواده‌تان بخواهید که به این مسئله توجه کنند.

خستگی هنگام روز

خستگی هنگام روز

احساس خستگی یا خواب‌آلودگی شدید در طول روز یکی دیگر از علائم شایع آپنه خواب است. شاید همیشه احساس می‌کنید که باید چرت بزنید یا شاید در طول روز انرژی زیادی نداشته باشید. حتی اگر هنگام شب خواب کافی داشته باشید، قطع تنفس به دلیل وجود موجب می‌شود که مغز و بدن هنگام خواب استراحت لازم را نداشته باشند.

کج‌خلقی یا نوسان خلق

دلایل زیادی برای بدخلقی یا نوسان خلق در طول روز وجود دارد اما اگر این مورد زیاد برایتان اتفاق می‌افتد شاید به دلیل خوب نخوابیدن در طول شب باشد. شاید فکر کنید که هر شب هفت تا نه ساعت می‌خوابید اما بدانید که توقف تنفس در خواب بدان معناست که همیشه خوابتان دچار اختلال می‌شود.

سردردهای صبحگاهی بر اثر آپنه خواب

سردردهای صبحگاهی

به دلیل اینکه آپنه خواب موجب می‌شود هنگام شب اکسیژن کافی به مغزتان نرسد، ممکن است دچار سردردهای صبحگاهی شوید. اگر معمولاً با سردرد از خواب بیدار می‌شوید و علت آن را نمی‌دانید شاید علت آن می‌تواند همین باشد.

پژوهش‌های مختلف نشان‌دهنده‌ی آن است که افرادی که به وقفه‌ی تنفسی در خواب هستند بیشتر از دیگران دندان قروچه می‌کنند. علاوه بر این، احتمال ابتلای این افراد به خشکی دهان نیز نسبت به دیگران بیشتر می‌باشد. سلامت دهان و دندان علاوه بر رعایت کامل بهداشت شامل حداقل دوبار مسواک زدن صحیح در روز و استفاده از نخ دندان، مستلزم درمان بیماری‌های زمینه‌ای نیز می‌باشد. سالم باشید، زیبا بخندید…

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =