۸ عادت بد مسواک زدن که باید کنار بگذارید

8 عادت بد مسواک زدن که باید در سال 2020 کنار بگذارید
دسته: مجله دندانپزشکی نظرات: 0 0 تاریخ انتشار: بهمن ۱۶, ۱۳۹۸

۸ عادت بد مسواک زدن که باید کنار بگذارید

در این مقاله شما را با چند عادت بد مسواک زدن که می‌تواند به دندان‌های شما صدمه بزند آشنا خواهیم کرد.

۱- استفاده خیلی طولانی از مسواک

انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) توصیه می‌کند که مسواکتان را هر ۳ یا ۴ ماه یک‌بار عوض کنید. پس با شروع هر فصل یک مسواک جدید بخرید. برس ساییده شده و شکسته مسواک، دندان‌هایتان را تمیز نمی‌کند، این‌ها نشان می‌دهد که باید مسواکتان را عوض کنید.

۲- کافی نبودن مدت‌زمان مسواک زدن

باید دندان‌هایتان را دو بار در روز و هر بار به مدت دو دقیقه مسواک کنید. اکثر ما این نکته را رعایت نمی‌کنیم. مدت‌زمان متوسط مسواک زدن اکثر افراد ۴۵ ثانیه است. اگر متوجه سرعتتان نیستید از زمان‌سنج استفاده کنید یا برای اینکه حوصله‌تان سر نرود، موسیقی مورد علاقه‌تان را زمزمه کنید.

۳- محکم مسواک زدن

با دندان‌هایتان با ملایمت رفتار کنید. یک عادت بد مسواک زدن این است که شاید فکر کنید محکم مسواک زدن ذرات باقیمانده و باکتری‌های بیشتری را از بین می‌برد اما آرام و ملایم مسواک زدن هم همین کار را می‌کند. فشار بیش از حد به لثه‌ها آسیب وارد می‌کند.

۴- مسواک زدن بلافاصله پس از خوردن

اگر احساس می‌کنید پس از خوردن و آشامیدن نیاز به مسواک زدن دارید باید حداقل ۶۰ دقیقه صبر کنید، مخصوصاً اگر خوراکی یا آشامیدنی اسیدی مثل پرتقال خورده‌اید.

۵- نگهداری نامناسب از مسواک

پس از مسواک زدن، مسواکتان را عمودی نگه دارید تا در هوای آزاد خشک شود. مسواکتان را در مکان‌های دربسته یا محافظ مسواک قرار ندهید چون میکروب‌ها فرصت بیشتری برای رشد می‌یابند.

۶- استفاده از مسواک هارد (سفت)

مسواک سافت (نرم) بهتر است. مخصوصاً ناحیه اتصال لثه‌ها و دندان‌ها را ملایم مسواک بزنید. با دندان‌پزشکتان درباره مسواک مناسب مشورت کنید.

۷- روش اشتباه مسواک زدن

یکی از عادت‌های بد مسواک زدن، مسواک زدن به روش ناصحیح است. اگر می‌خواهید روش صحیح مسواک زدن را بیاموزید مقاله‌ی ما در مورد روش صحیح مسواک زدن را مطالعه کنید.

۸- استفاده از مسواکی که برای شما مناسب نیست

مسواک‌های معمولی و برقی متنوعی در بازار هستند که دندان‌هایتان را تمیز می‌کنند. هر دو نوع خوب هستند. انواع مختلف آن را امتحان کنید تا مسواکی را که با آن راحت هستید پیدا کنید. مثلاً اگر برای مسواک زدن مشکل دارید می‌توانید از مسواک برقی استفاده کنید چون راحت‌تر است و بخشی از کار را خودبه‌خود انجام می‌دهد. مهم نیست کدام نوع را انتخاب می‌کنید ولی باید بدانید که داشتن دندان‌های تمیز بیشتر به نحوه مسواک زدن شما بستگی دارد نه نوع مسواک.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =